Czy podręczniki szkolne są w ogóle potrzebne?
Uczniowie często narzekają na przeładowanie szkolnych plecaków. Znajdują się tam nie tylko książki, choć te zajmują z pewnością najwięcej miejsca i charakteryzują się największą masą. Dzieciaki noszą w tornistrach także kanapki, picie, strój na wychowanie fizyczne, przybory szkolne czy obuwie. Nic zatem dziwnego, że codzienne dźwiganie tych kilogramów może niezbyt podobać się młodzieży szkolnej. Niektórzy uczniowie uważają, że w ogóle nie powinni się uczyć z książek, ponieważ cała wiedza dostępna jest w Internecie, więc można w wygodny sposób odnaleźć żądane informacje. Internet, pomimo profesjonalizmu i szerokiego zasobu treści, nie zastąpi jednak tradycyjnej nauki. Dlatego też podręczniki szkolne (w tantis) są nieodłącznym elementem wyposażenia ucznia na co dzień. Dlaczego książki są tak ważne?
Samodzielne poszukiwanie treści
Posiadanie dostępu do Internetu jest niewątpliwie wielką wartością, z której nie mogły korzystać wcześniejsze pokolenia. Jednak Internet może zabijać w dzieciakach pasję poszukiwania, gdyż daje wszelkie informacje niejako na tacy. Niegdyś, by odrobić zadaną pracę domową, trzeba było się naprawdę postarać. Wiadomości należało szukać w opasłych encyklopediach. Obecnie wystarczy wpisać odpowiednie hasło lub pytanie w wyszukiwarce internetowej i natychmiast otwierają się odpowiednie strony. Uczniowie stali się przez to bardzo leniwi i wygodni. Wielu z nich nie zadaje sobie trudu nawet, by własnymi słowami opisać pewne tematy i zjawiska, tylko kopiują treści bezpośrednio z sieci. Dlatego też w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba plagiatów w wypracowaniach i pracach klasowych, co z kolei skłoniło kadrę nauczycielską do baczniejszego przyglądania się uczniom. Tradycyjne książki mają za zadanie rozbudzić ciekawość ucznia i zmotywować go do samodzielnej pracy, która z pewnością pozwoli osiągnąć większą satysfakcję, choć zajmie więcej czasu.
Zachęta do kreatywności i indywidualizmu
Podręczniki szkolne bazują na tym, co wielu przedstawicielom młodzieży pozwala się wyróżnić na tle innych, ponieważ premiują tych uczniów, którzy chcą zrobić coś ponad wymagania. Dobre książki zawierają ciekawostki lub propozycje nietypowych zadań, w których można sprawdzić swoje umiejętności. Dla uczniów bardziej zainteresowanych danym przedmiotem jest to pole do popisu. Profesjonalny i ciekawie wykonany podręcznik potrafi skłonić ucznia do rozwijania zainteresowań, np. poprzez uczęszczanie na kółko matematyczne czy przyrodnicze.
Łatwiej przyswajalna forma i komfort użytkowania
Internetowe źródła są szybkie, ale jednak bardziej zawodne, niż tradycyjne podręczniki, które nie wymagają dostępu do sieci i można je wszędzie ze sobą zabrać. Poza tym, wiedza przekazywana w książkach jest sprawdzona i zaaprobowana przez ekspertów. Jest w pełni zgodna z wytycznymi kuratoriów oświaty oraz programami nauczania w szkołach. Z kolei w Internecie można znaleźć wiele najprzeróżniejszych informacji, ale nie ma się pewności, czy są one rzetelne i sprawdzone, ponieważ do sieci w zasadzie każdy może wrzucić co tylko zechce.